Intensywny kurs online

ARCHITEKTURA NA MATURZE

Kurs online, dzięki któremu w kilkanaście godzin poznasz i zrozumiesz wszystkie zagadnienia dotyczące architektury niezbędne do zdania matury z historii sztuki.

Czego nauczysz się w tym kursie?

Architektura jest jednym z najważniejszych elementów matury z historii sztuki. Oto wszystko, czego nauczysz się w ramach tego kursu. 

Chronologia historii architektury

Bardzo możliwe, że nie masz większych problemów z chronologicznym uszeregowaniem następujących po sobie epok. W architekturze jednak czyha kilka pułapek, takich jak ewolucja bryły na przestrzeni wieków lub wszelkie neo-style. Między innymi na nie uczulę cię w tym kursie, abyś już nigdy nie wahał się, co do stylu i epoki danej budowli.

Daty, twórcy i fundatorzy budowli

To zwykle największy problem maturzystów. W kursie poznasz wszystkie najważniejsze daty, które trzeba pamiętać, dowiesz się kto ufundował najważniejsze budowle w historii architektury i raz na zawsze zapamiętasz ich budowniczych. Postaram się, by te „suche fakty” stały się dla ciebie logiczne i proste a przez to łatwiejsze do zapamiętania.

Konstrukcje architektoniczne

Umiejętność rozpoznania i opisu konstrukcji architektonicznej zastosowanej w danej budowli jest jedną z najważniejszych jakie należy posiąść do matury z historii sztuki. Nauczę cię rozpoznawać i opisywać rodzaje konstrukcji oraz wskazywać ich specyficzne cechy w zależności od epoki. Pokażę ci, że jest to znacznie prostsze niż myślisz.

Czytanie planów, przekrojów i brył

Architekturę należy umieć czytać. Dobrze przygotowany maturzysta potrafi powiedzieć jak wygląda (czyli jak jest skonstruowana) dana budowla, patrząc wyłącznie na jej plan lub przekrój. W kursie przećwiczymy te umiejętności setki razy, na najróżniejszych konstrukcjach. Gwarantuję, że na koniec żaden plan, przekrój ani bryła nie będzie już dla ciebie enigmą.

Terminologia architektoniczna

Dobry i pełny opis architektury nie jest możliwy bez znajomości fachowych terminów. Każda część konstrukcyjna czy nawet czysto dekoracyjna budowli ma swoją nazwę, której definicję musisz rozumieć, aby wiedzieć kiedy i jak ją zastosować. W kursie przedstawię ci i wyjaśnię je wszystkie. W trakcie zajęć będziesz nieustannie słuchać zastosowania tych terminów w praktyce. Nawet nie zauważysz, jak szybko je wchłoniesz!

Detale i ornamenty

Architektura nie istniałaby bez planu budowli i systemu konstrukcyjnego, ale równie ważne są detale i ornamenty. To one w znacznej mierze decydują o przynależności stylowej danego obiektu, odzwierciedlają gust epoki, w której powstał i pomagają nam rozszyfrować charakter oraz przeznaczenie budynku. W kursie nauczysz się rozpoznawać detale architektoniczne i ornamenty z różnych epok.

Program kursu obejmuje całość materiału od prehistorii do XX wieku włącznie:

kurs architektura na maturze historia sztuki

Chcesz mieć pewność, że zdążysz opanować cały materiał na czas?

Kupując kurs masz gwarancję, że znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje.

Nazywam się Ewelina Chwiejda i jestem historykiem sztuki - z wykształcenia i z pasji.

Ukończyłam studia w Instytucie Historii Sztuki UW oraz doktorat na paryskiej EHESS.

Jestem dyplomowaną historyczką sztuki, doktorem nauk humanistycznych i specjalistką w zakresie sztuki współczesnej oraz kultury wizualnej. Licencjat ukończyłam na Uniwersytecie Warszawskim a tytuły magistra i doktora na paryskiej EHESS. Obecnie nadal mieszkam w Paryżu, gdzie pracuję naukowo.

Od ponad 12 lat uczę historii sztuki i przygotowuję maturzystów

Posiadam ponad dwunastoletnie doświadczenie w przygotowywaniu maturzystów do egzaminu z historii sztuki (przeczytaj opinie poniżej). Prowadziłam również zajęcia grupowe ze studentami na szczeblu akademickim. Uczenie historii sztuki innych to moja pasja!

Prowadzę stronę i grupę wspierającą maturzystów w nauce historii sztuki

Strona Matura-z-historii-sztuki.pl istnieje od ponad 10 lat. Regularnie zamieszczam na niej artykuły i rady, jak skutecznie przygotować się do egzaminu z historii sztuki, zwłaszcza przy samodzielnej nauce. Prowadzę też grupę motywacyjno-informacyjną dla maturzystów na Facebooku.

Opinie kilku z moich dotychczasowych uczniów:

W drugiej klasie liceum postanowiłam, że chcę studiować architekturę, dlatego zdecydowałam się zdawać historię sztuki na maturze, mimo że wcześniej nie miałam z nią zbyt wiele do czynienia. Zależało mi nie tylko na dobrym korepetytorze, ale też na możliwości odbywania zajęć przez internet. Dzięki Ewelinie nauka była naprawdę przyjemna i łatwa, bo to osoba z pasją, potrafiąca mówić w sposób interesujący nawet o epokach i rzeczach, które początkowo nie wydawały mi się ciekawe. Tłumaczy w sposób prosty i ułatwiający zapamiętywanie. Bez jej pomocy mój wynik maturalny byłby na pewno dużo gorszy. Od roku jestem studentką mojej wymarzonej architektury i mogę powiedzieć, że w dużej mierze to zasługa mojej korepetytorki!
Maja
Warszawa
Zawsze interesowałam się sztuką, ale jeszcze rok temu nie sądziłam, że pochłonie mnie ona w takim stopniu. Gdy w ostatniej klasie liceum zdecydowałam się na zdawanie historii sztuki na maturze, miałam świadomość, że czeka mnie masa nauki. Niestety nie wiedziałam od czego zacząć oraz jakim sposobem się efektywnie uczyć. Na pomoc przyszła Ewelina! Dzięki korepetycjom, wiedzę przyswajałam z łatwością, przyjemnością i pasją. Na każde zajęcia czekałam z niecierpliwością i zaciekawieniem z powodu jej nieszablonowego podejścia do przekazywania wiedzy. W skrócie, nie było nudno 🙂 Prezentacje były starannie dopracowane pod względem naukowym i estetycznym. Dzięki zajęciom udało mi się zdać maturę na 92% oraz zostać studentką pierwszego roku Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim! 🙂
Julia
Katowice

Dla kogo jest ten kurs?

Ten kurs nie jest dla ciebie, jeśli:

Statystycznie zadania dotyczące architektury stanowią większość arkusza maturalnego. Oznacza to, że jej dobre opanowanie zagwarantuje ci wynik powyżej średniej lub znacznie lepszy.

Jak wygląda kurs i co konkretnie dostaniesz?

Lekcje online, testy, pomoce naukowe – sprawdź, co znajdziesz w kursie.
Kurs ma formę wideo z prezentacjami i ćwiczeniami w pdf do pobrania.

Dostęp do materiałów uzyskasz od razu po dokonaniu zakup.

8 lekcji wideo z chronologicznym omówieniem architektury

Łącznie 17 godzin zegarowych zajęć napakowanych wiedzą! Tak, to intensywny kurs, w którym nie ma miejsca na mało znaczące anegdoty. W nagraniach wideo znajdziesz same konkrety i przydatne podpowiedzi, które na pewno sprawdzą się na maturze. I jeszcze jedno, nie lubię zanudzać uczniów (patrz opinie wyżej), więc gwarantuję, że lekcje są merytoryczne, ale nie nudne.

dwuletni dostęp do nagrań wideo na platformie kursu

Wiem, że nie zawsze łatwo pozostać skupionym przez godzinę, dwie lub więcej, zwłaszcza przy dużej ilości nowych informacji. Dlatego kupując kurs zyskujesz 24-miesięczny dostęp (od daty zakupu) do materiałów wideo na mojej platformie, w którym to czasie możesz wracać do nich ile i kiedy tylko chcesz. Dzięki temu przerobisz wszystkie lekcje dogłębnie i w odpowiednim dla ciebie tempie. Nie wykluczam też możliwości przedłużenia dostępu.

8 kompleksowych prezentacji do pobrania

Do każdej lekcji przygotowałam kompleksową prezentację, w której znajdziesz wszystkie zdjęcia, plany i niezbędne informacje na temat omawianych budowli. Na nagraniu szczegółowo przedstawiam znajdujące się w prezentacjach obiekty tak, byś rozumiał w 100% ich specyfikę. Następnie możesz pobrać prezentację i przeglądać ją na dowolnym nośniku w dowolnym momencie (zatrzymujesz ją na zawsze, nawet po wygaśnięciu dostępu do materiałów wideo).

8 arkuszy z testami do uzupełnienia + odpowiedzi

Obejrzenie i wysłuchanie nagranej lekcji to jeszcze nie wszystko. Nowo poznany materiał trzeba przyswoić i sprawdzić, czy dobrze go pamiętamy. Zależy mi na tym, byś w tym kursie mógł również przetestować swoją wiedzę. Dlatego też, specjalnie w tym celu, przygotowałam 8 arkuszy pełnych testów (łącznie 53 zadania!) oraz ich wersje z gotowymi odpowiedziami, dzięki czemu sprawdzisz, czy te, których udzieliłeś są poprawne.

dodatkowe pomoce naukowe w formie PDF

Pomocy naukowych nigdy za wiele, prawda? Też wychodzę z tego założenia i by maksymalnie ułatwić ci naukę przygotowałam dodatkowe materiały w formie pdf. Kupując kurs dostaniesz też MAPY MYŚLI dotyczące ewolucji architektury na przestrzeni epok oraz bardzo przydatny SCHEMAT OPISU BUDOWLI, który pomoże ci nabrać wprawy w tym niełatwym dla maturzysty ćwiczeniu.

dostęp do zamkniętej grupy wsparcia na Facebooku

Specjalnie dla uczestników kursu powstała oddzielna, zamknięta grupa na Facebooku, w której możesz zadawać pytania dotyczące przerobionego materiału i matury, dyskutować z innymi kursantami itp. Ja również jestem w niej stale obecna i pomagam rozwiewać wszelkie wątpliwości. Grupa jest aktywna aż do matury a nawet po niej (przydatne jeśli podchodzisz do egzaminu później). Możesz do niej dołączyć zaraz po dokonaniu zakupu.

Możliwość uczestnictwa w spotkaniu na żywo

Jeśli chciałbyś mieć możliwość zadania nurtujących cię pytań i porozmawiania o przerobionym materiale na żywo wiedz, że w grupie dla kursantów, odbędzie się specjalny live. Datę spotkania i wszystkie szczegóły ustalimy na bieżąco.

Jeśli wybierzesz pakiet łączony otrzymasz również:

KURS „SZTUKI PLASTYCZNE NA MATURZE”

Tylko w pakiecie łączonym masz możliwość nabyć kompleksowy kurs historii sztuki ze wszystkich dziedzin sztuki O 100 ZŁ TANIEJ. To razem AŻ 55 godziny zegarowe nagrań wideo, 21 lekcji, 147 zadań do rozwiązania i dodatkowe materiały do nauki! Broń absolutna, aby samodzielnie przygotować się do matury z tego przedmiotu. 🙂 Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego pakietu (również opcji zakupu z Vademecum) kliknij w ikonę powyżej.

Wybierz pakiet odpowiedni dla ciebie

Sam kurs online z dodatkami czy super-zestaw „Historia sztuki w pigułce” w promocyjnej cenie.

KURS „architektura na maturze”

Architektura na maturze kurs historia sztuki

299 zł

.

Pełny kurs historii sztuki

Kurs "Historia sztuki w pigułce"

748 zł

UWAGA: Możesz zaoszczędzić jeszcze więcej, bo 140 zł, decydując się na pełny kurs „Historia sztuki w pigułce” + Vademecum. Porównaj najbardziej korzystne pakiety

Najczęściej zadawane pytania

Czego potrzebuję, by wziąć udział w kursie?

Potrzebujesz dostępu do internetu i łącza wystarczająco szybkiego, by odtwarzać nagrania wideo oraz motywacji do pracy. W tej ostatniej kwestii możesz liczyć na wsparcie moje i innych uczestników kursu. 🙂

Czy dam sobie radę z przyswojeniem materiału?

Tak! Nie ukrywam, materiału jest bardzo dużo, jeśli jednak jesteś zdeterminowany i dobrze rozplanujesz naukę dasz radę! Oto kilka powodów: w kursie oferuję wyselekcjonowane treści (gdy uczysz się sam, trudno wiedzieć, co jest naprawdę ważne a co nie). Kurs jest bardzo praktyczny, techniczny, inaczej mówiąc – nastawiony na praktyczne umiejętności potrzebne do matury. Dodatkowo odpowiem na każde Twoje pytanie, jakie pojawi się w trakcie nauki. Cały kurs to 16 godzin nagrań. Teoretycznie możesz przerobić go w kilka dni. Polecam jednak podejść do nauki na poważnie i przyswajać informacje wolniej, ale systematycznie i skutecznie. To na pewno zaowocuje! 

Czy to się opłaca?

Tak! Rachunek jest prosty – cena godziny korepetycji indywidualnych z wysoko wykwalifikowanym nauczycielem kosztuje między 80 a 120 zł (to również moja stawka za zajęcia 1 na 1). Kursy grupowe także sięgają zwykle kilkuset złotych za kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin, co daje między 30 a 45 zł/godz. U mnie za każdą z 16 godzin intensywnej nauki wypełnionych konkretnymi treściami płacisz dokładnie jedyne 17,58 zł (jeśli wybierzesz pełen pakiet razem z kursem o sztukach plastycznych wychodzi jeszcze taniej!!!). Do tego dostajesz pomoc w ramach aktywnej aż do matury grupy na FB dla kursantów i mnóstwo gratisów ułatwiających naukę – darmowy webinar, testy i mapy myśli. Warto? Oczywiście, że tak!

Mam już Vademecum, czy ten kurs mi pomoże? Czym różnią się materiały?

Tak, ten kurs jest idealnym uzupełnieniem Vademecum! To prawda, że w Vademecum znajdziesz większość budowli i planów, które pojawią się w kursie. Są tam również wypunktowane cechy architektury z danego okresu. Jednak przy samodzielnej nauce z Vademecum cały ciężar zrozumienia i przyswojenia informacji spoczywa na tobie. Jeśli więc czujesz, że nie do końca sobie z tym radzisz i chciałbyś się poczuć pewniej w opisie architektury ten kurs ci to zapewni! Gwarantuję, że po nim żadne zadanie już cię nie zaskoczy. 

Odpowiedzi na ewentualne dodatkowe pytania o materiały i płatności są dostępne na dole strony tutaj

Znasz kogoś, komu ten kurs również może pomóc przygotować się do matury?

Pokaż mu tę stronę.

© 2022 Matura-z-historii-sztuki.pl