Intensywny kurs online

SZTUKI PLASTYCZNE NA MATURZE

Przeraża cię ilość dzieł, które trzeba znać do matury? Nie wiesz od czego zacząć, które obiekty i informacje są ważne? W tym 38-godzinnym kursie przedstawię ci sztuki plastyczne od A do Z.

Czego nauczysz się w tym kursie?

Malarstwo, grafika artystyczna, rzeźba i rzemiosło to bardzo obszerne dziedziny historii sztuki. Sprawdź, czego nauczysz się w ramach tego kursu. 

Chronologia i cechy epok

To oczywiście podstawa i klucz do zrozumienia logiki przemian w historii sztuki. Wytłumaczę ci jak dostrzegać ewolucję form artystycznych, i na czym polegają największe rewolucje w sztuce. Dowiesz się też jakie były kroki milowe w malarstwie, rzeźbie i rzemiośle. Dzięki temu okresy i kierunki artystyczne oraz ich specyficzne cechy stylowe w końcu staną się proste do rozpoznania.

Kontekst historyczny stylów

Sama umiejętność rozpoznania z jakiej epoki pochodzi dzieło to dopiero część sukcesu. Jego bardzo istotnym elementem jest znajomość kontekstu powstania danego obiektu. Przy każdym nowym stylu i kierunku przedstawię ci warunki jego rozwoju, czyli kontekst społeczno-kulturowy, polityczny i religijny. Ta wiedza przyda ci się szczególnie przy wypracowaniu maturalnym.

Techniki artystyczne

Maturzysta zdający historię sztuki powinien posiadać wiedzę z zakresu głównych technik malarskich oraz zdobniczych, a także technik graficznych. W kursie przedstawię ci je w sposób jak najbardziej zrozumiały i łatwy do przyswojenia, wyjaśnię czym się różnią, jak je rozpoznać i do jakiej rodzaju sztuk plastycznych zaklasyfikować. Oczywiście wszystko to na konkretnych dziełach.

Analiza formalna dzieła sztuki

Analiza formalna stanowi dla wielu najtrudniejszy etap nauki historii sztuki. W kursie przeanalizujemy razem dziesiątki dzieł malarskich i rzeźbiarskich. Pokażę ci jak opisywać kompozycję, kolorystykę, światłocień i ekspresję. Przedstawię schematy kompozycyjne a nawet podsunę uniwersalne „gotowe sformułowania” przydatne do opisu dzieł z różnych epok. Gwarantuję, że analiza formalna wejdzie ci w krew szybciej niż myślisz.

Ikonografia

Wiedza z zakresu sposobu przedstawiania postaci i scen pochodzących z konkretnych źródeł tj. Biblia czy mitologia (ale nie tylko) to dziedzina nauki sama w sobie. Niemniej maturzysta ma obowiązek potrafić zidentyfikować najważniejsze postaci, ich atrybuty oraz tzw. typy ikonograficzne, w których występują. Przy omówieniu konkretnych dzieł zwrócę uwagę również na te elementy tak, abyś przyswoił ikonografię w naturalny sposób.

Terminologia - ważne pojęcia

Bez znajomości profesjonalnych pojęć takich jak np. walor, laserunek czy happening twoja analiza dzieła będzie niepełna i stracisz punkty w części z wypracowaniem. Dlatego właśnie terminologia jest tak istotna w nauce historii sztuki. Ten kurs da ci pewność, że znasz i rozumiesz wszystkie kluczowe pojęcia oraz wiesz jak i kiedy je zastosować w twojej analizie. I to bez konieczności wertowania słowników terminologicznych.

Program kursu obejmuje całość materiału od prehistorii do XX wieku włącznie:

Kurs "Sztuki plastyczne na maturze" - lekcje

Matura z historii sztuki zbliża się wielkimi krokami.

Chcesz mieć pewność, że zdążysz opanować cały materiał na czas?

Kupując kurs masz gwarancję, że znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje. 

Nazywam się Ewelina Chwiejda i jestem historykiem sztuki - z wykształcenia i z pasji.

Ukończyłam studia w Instytucie Historii Sztuki UW oraz w paryskiej EHESS.

Jestem dyplomowanym historykiem sztuki, specjalistką w zakresie sztuki nowoczesnej i współczesnej. Licencjat otrzymałam na Uniwersytecie Warszawskim, a studia magisterskie ukończyłam w paryskiej EHESS. Obecnie nadal mieszkam w Paryżu, gdzie pracuję nad doktoratem z historii sztuki i kultury wizualnej.

Od 10 lat uczę historii sztuki i przygotowuję maturzystów.

Posiadam ponad ośmioletnie doświadczenie w przygotowywaniu maturzystów do egzaminu z historii sztuki (przeczytaj opinie poniżej). Prowadziłam również zajęcia grupowe ze studentami na szczeblu akademickim. Uczenie historii sztuki to moja pasja!

Prowadzę stronę i grupę wspierającą maturzystów w nauce historii sztuki

Strona Matura-z-historii-sztuki.pl istnieje od ponad 6 lat. Regularnie zamieszczam na niej informacje i rady, jak skutecznie przygotować się do egzaminu z historii sztuki, zwłaszcza przy samodzielnej nauce. Od pewnego czasu prowadzę też grupę motywacyjno-informacyjną dla maturzystów na Facebooku.

Opinie kilku osób, które kupiły mój kurs online o architekturze:

Uwielbiam ten kurs! Zanim go kupiłam nie byłam pewna, czy dam radę skupić się na lekcji, która jest w formie wideo, ale pani Ewelina tłumaczy w sposób bardzo naturalny i prosty. Widać, że cały czas ma na uwadze to, że mówi do osób początkujących, które nie znają historii sztuki. Najbardziej podoba mi się tłumaczenie nowych pojęć, bo jak czytam definicje to nic nie zapamiętuję a dzięki kursowi stało się to znacznie łatwiejsze. Po przerobieniu pierwszych trzech lekcji już umiałam zrobić niezły opis architektury, nawet bez większych powtórek. Nie myślałam, że z samego słuchania można się tyle nauczyć. 🙂 Świetne jest też to, że można takie nagranie zatrzymać i wrócić do niego w każdej chwili. Bardzo polecam! Następnym razem nie zawahałabym się kupić kursu z historii sztuki w takiej formie.
Ania
Warszawa
Zdecydowałam się na kurs „Architektura na maturze”, ponieważ nie miałam możliwości zajęć z korepetytorem a wiedziałam, że sama architektury nie ogarnę (zwłaszcza, że miałam ją w planach na studia :). To był bardzo dobry wybór, chociaż odsłuchanie tych kilkunastu godzin to dla mnie spory wyczyn. Sposób tłumaczenia powodował, że czasami czułam się jak na lekcji na żywo, co było super. Ogólnie jestem pod wrażeniem przygotowania autorki i wszystkich materiałów, które dostałam razem z kursem i bardzo pomogły mi w nauce – testy, mapy myśli. Maturę zdałam na 87%, co uważam za sukces, bo przygotowywałam się sama, tzn. z Vademecum i kursem, przez niecały rok, czyli od początku klasy maturalnej. Dziękuję serdecznie za ten kurs.
Karolina
Wrocław

Dla kogo jest ten kurs?

 • dla uczniów, którzy podchodzą do matury z historii sztuki i mają trudności z opanowaniem zagadnień dotyczących sztuk plastycznych (zwłaszcza jeśli uczą się sami)
 • dla maturzystów, którzy chcą uporządkować wiedzę na temat sztuk plastycznych oraz nauczyć się terminologii i fachowego opisu dzieł
 • dla studentów, przygotowujących się do egzaminu z zakresu sztuk plastycznych, np. „Historia malarstwa europejskiego” (na poziomie bardzo podstawowym)
 • dla osób, które chcą w ekspresowym tempie przyswoić najważniejsze informacje na temat epok, stylów i kierunków w sztuce

Ten kurs nie jest dla ciebie, jeśli:

 • masz kompetentnego nauczyciela lub korepetytora, który poświęca odpowiednią ilość czasu na omówienie zagadnień dotyczących sztuk plastycznych i dba o to, abyś poprawnie rozpoznawał style i techniki oraz nabył wszystkie umiejętności z zakresu analizy formalnej dzieł
 • jesteś studentem historii sztuki lub innego kierunku, na którym jest ona wykładana i poszukujesz materiałów do nauki do egzaminu z konkretnego okresu (to kurs przekrojowy, dostosowany do potrzeb maturzystów, dla ciebie będzie raczej niewystarczający)

Suchając i ogladając moje lekcje online poczujesz się jak na zajęciach na żywo. Przekazywanie wiedzy w zrozumiały, naturalny i ciekawy sposób to dla mnie klucz do skuteczności.

Jak wygląda kurs i co się na niego składa?

Lekcje online, testy, pomoce naukowe – sprawdź, co znajdziesz w kursie.
Kurs ma formę wideo z prezentacjami i testami w pdf do pobrania.

13 lekcji wideo z chronologicznym omówieniem sztuk plastycznych

Łącznie 38 godzin zegarowych zajęć pełnych cennej wiedzy! Tak, to bardzo intensywny kurs, w którym ani na chwilę nie tracimy z oczu celu – twojego jak najlepszego wyniku na maturze! Gwarantuję same konkrety i przydatne podpowiedzi, które na pewno sprawdza się w dniu egzaminu. I jeszcze jedno, nie lubię zanudzać uczniów, więc możesz spodziewać się, że będzie merytorycznie, ale nie sztywno.

dwuletni dostęp do nagrań wideo na platformie kursu

Wiem, że nie zawsze łatwo pozostać skupionym przez godzinę, dwie lub więcej, zwłaszcza przy dużej ilości nowych informacji. Dlatego kupując kurs zyskujesz 24-miesięczny dostęp (od daty zakupu) do materiałów wideo na mojej platformie, w którym to czasie możesz wracać do nich ile i kiedy tylko chcesz. Dzięki temu przerobisz wszystkie lekcje dogłębnie i w odpowiednim dla ciebie tempie. Nie wykluczam też możliwości przedłużenia dostępu.

13 kompleksowych prezentacji do pobrania

Do każdej lekcji przygotowałam kompleksowe prezentacje, w których znajdziesz wszystkie reprodukcje i niezbędne informacje na temat omawianych dzieł. Na nagraniu szczegółowo przedstawiam znajdujące się w prezentacjach obiekty tak, byś rozumiał w 100% ich specyfikę. Następnie możesz pobrać prezentację i przeglądać ją na dowolnym nośniku w dowolnym momencie (zatrzymujesz ją na zawsze, nawet po wygaśnięciu dostępu do materiałów wideo).

13 arkuszy z testami do uzupełnienia + odpowiedzi

Obejrzenie i wysłuchanie nagranej lekcji to jeszcze nie wszystko. Nowo poznany materiał trzeba przyswoić i sprawdzić, czy dobrze go pamiętamy. Zależy mi na tym, byś w tym kursie mógł również przetestować swoją wiedzę. Dlatego też, specjalnie w tym celu, otrzymasz 13 arkuszy pełnych zadań wzorowanych na tych z arkuszy maturalnych oraz ich wersje z gotowymi odpowiedziami, dzięki czemu sprawdzisz, czy te, których udzieliłeś są poprawne.

dodatkowy webinar i pomoce naukowe w formie PDF

Lubię rozpieszczać moich uczniów i ułatwiać im naukę na wszelkie możliwe sposoby. Decydując się na kurs dostaniesz ode mnie jako darmowy bonus dostęp do nagrania webinaru przekrojowego o periodyzacji i chronologii historii sztuki, prezentację w pdf z osią czasu, na którą naniosłam epoki oraz tabelę analityczną podsumowującą wszystkie style i kierunki a konkretnie ich kontekst historyczny i główne cechy.

dostęp do zamkniętej grupy wsparcia na Facebooku

Specjalnie dla uczestników kursu powstała oddzielna, zamknięta grupa na Facebooku, w której możesz zadawać pytania dotyczące przerobionego materiału i matury, dyskutować z innymi kursantami itp. Ja również jestem w niej stale obecna i pomagam rozwiewać wszelkie wątpliwości. Grupa jest aktywna aż do matury a nawet po niej (przydatne jeśli podchodzisz do egzaminu później). Możesz do niej dołączyć zaraz po dokonaniu zakupu.

Możliwość uczestnictwa w spotkaniu na żywo

Jeśli chciałbyś mieć możliwość zadania nurtujących cię pytań i porozmawiania o przerobionym materiale na żywo wiedz, że w grupie dla kursantów, odbędzie się specjalny live. Datę spotkania i wszystkie szczegóły ustalimy na bieżąco.

Jeśli wybierzesz pakiet łączony otrzymasz również:

KURS „ARCHITEKTURA NA MATURZE”

Tylko w pakiecie łączonym masz możliwość nabyć kompleksowy kurs historii sztuki ze wszystkich dziedzin sztuki O 100 ZŁ TANIEJ. To razem AŻ 55 godziny zegarowe nagrań wideo, 21 lekcji, 147 zadań do rozwiązania i dodatkowe materiały do nauki! Broń absolutna, aby samodzielnie przygotować się do matury z tego przedmiotu. 🙂 Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego pakietu (również opcji zakupu z Vademecum) kliknij w ikonę powyżej.

Wybierz pakiet odpowiedni dla ciebie

Sam kurs online z dodatkami czy super-zestaw „Historia sztuki w pigułce” w promocyjnej cenie.

KURS „SZTUKI PLASTYCZNE”

Kurs - sztuki plastyczne na maturze

449 zł

 • 13 lekcji wideo (38 godzin nagrań z chronologicznym omówieniem sztuk plastycznych)
 • dwuletni dostęp do platformy kursowej
 • 13 kompleksowych prezentacji zawierających całość omówionego w poszczególnych lekcjach materiału (do pobrania)
 • 13 arkuszy z testami do uzupełnienia (94 zadania) + odpowiedzi
 • pomoce naukowe w formie PDF (tabela analityczna wszystkich epok i kierunków)
 • dostęp do zamkniętej grupy wsparcia na Facebooku
 • udział w spotkaniu na żywo tylko dla uczestników kursu
 • BONUS: nagranie webinaru „Historia sztuki – co, po czym i dlaczego, czyli jak nie mylić epok i dzieł” o wartości 24,90 zł

Pełny kurs historii sztuki

Kurs Historia sztuki w pigułce

628 zł

 • 21 lekcji wideo (55 godzin nagrań z chronologicznym omówieniem sztuk plastycznych i architektury)
 • dwuletni dostęp do platformy kursowej
 • 21 kompleksowych prezentacji zawierających całość omówionego w poszczególnych lekcjach materiału (do pobrania)
 • 21 arkuszy z testami do uzupełnienia (147 zadań) + odpowiedzi
 • pomoce naukowe w formie PDF (tabela analityczna wszystkich epok i kierunków, mapy myśli itp.)
 • dostęp do zamkniętej grupy wsparcia na Facebooku
 • udział w spotkaniu na żywo tylko dla uczestników kursu
 • BONUS: darmowe nagrania 2 webinarów (nt. chronologii historii sztuki i architektury) o wartości 49,80 zł
 • Zyskujesz kompleksowe przygotowanie do matury i oszczędzasz 100 zł!

UWAGA: Możesz zaoszczędzić jeszcze więcej, bo 130 zł, decydując się na pełny kurs „Historia sztuki w pigułce” + Vademecum. Porównaj najbardziej korzystne pakiety

Najczęściej zadawane pytania

Czego potrzebuję, by wziąć udział w kursie?

Potrzebujesz dostępu do internetu i łącza wystarczająco szybkiego, by odtwarzać nagrania wideo oraz motywacji do pracy. W tej ostatniej kwestii możesz liczyć na wsparcie moje i innych uczestników kursu. 🙂

Czy dam sobie radę z przyswojeniem materiału?

Tak! Nie ukrywam, materiału jest bardzo dużo, jeśli jednak jesteś zdeterminowany i dobrze rozplanujesz naukę dasz radę! Oto kilka powodów: w kursie oferuję wyselekcjonowane treści (gdy uczysz się sam, trudno wiedzieć, co jest naprawdę ważne a co nie). Kurs jest bardzo praktyczny, techniczny, inaczej mówiąc – nastawiony na praktyczne umiejętności potrzebne do matury. Dodatkowo odpowiem na każde Twoje pytanie, jakie pojawi się w trakcie nauki. Cały kurs to 38 godzin nagrań. Teoretycznie możesz przerobić go w kilka tygodni intensywnej pracy. Polecam jednak rozłożyć to nieco w czasie i przyswajać informacje wolniej, ale systematycznie i skutecznie. Im wcześniej zaczniesz naukę tym lepiej! 

Czy to się opłaca?

Tak! Rachunek jest prosty – cena godziny korepetycji indywidualnych z wysoko wykwalifikowanym nauczycielem kosztuje między 70 a 80 zł (to również moja stawka za zajęcia 1 na 1). Kursy grupowe także sięgają zwykle od kilkuset do ponad tysiąca złotych za kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin, co daje między 35 a 45 zł/godz. U mnie za każdą z 38 godzin intensywnej nauki wypełnionych konkretnymi treściami płacisz dokładnie jedyne 11,81 zł. Jeśli wybierzesz pełen pakiet razem z kursem o architekturze wychodzi jeszcze korzystniej!!! Do tego dostajesz pomoc w ramach aktywnej aż do matury grupy na FB dla kursantów i mnóstwo gratisów ułatwiających naukę – darmowy webinar, testy, i tabela przekrojowa. Warto? Oczywiście, że tak!

Mam już Vademecum, czy ten kurs mi pomoże? Czym różnią się materiały?

Tak, ten kurs jest idealnym uzupełnieniem Vademecum! W Vademecum znajdziesz więcej dzieł niż te omówione w kursie (siłą rzeczy na wideo przeanalizowałam tylko najbardziej kluczowe dzieła, a w Vademecum masz dziesiątki dodatkowych reprodukcji i zdjęć). Ponadto przy samodzielnej nauce z Vademecum cały ciężar zrozumienia i przyswojenia informacji spoczywa na tobie. Jeśli więc czujesz, że nie do końca sobie z tym radzisz i chciałbyś, aby ktoś poprowadził cię za rękę i nauczył analizy formalnej nic nie zastąpi kursu! Gwarantuję, że po nim żadne zadanie już cię nie zaskoczy.

Odpowiedzi na ewentualne dodatkowe pytania o materiały i płatności są dostępne na dole strony tutaj

.

Znasz kogoś, komu ten kurs również może pomóc przygotować się do matury?

Pokaż mu tę stronę.

Wybierz pakiet odpowiedni dla Ciebie

Nie przegap nowych materiałów i informacji!

Copyright: Matura-z-historii-sztuki.pl 2017

© 2020 Matura-z-historii-sztuki.pl/ Ewelina Chwiejda