mapa myśli historia sztuki

Mapa myśli, aby nauka była efektywniejsza

Nowy rok szkolny to nowe wyzwanie. Zwłaszcza dla tych, którzy właśnie znaleźli się w klasie maturalnej i muszą zdecydować jakie przedmioty chcą zdawać na egzaminie maturalnym. Podjęcie tej decyzji to jednak wyłącznie pierwszy krok na drodze do celu jakim jest oczywiście dobry wynik i dostanie się na wymarzone studia. Kolejnym krokiem jest rozeznanie się w sytuacji czyli sprawdzenie ile już umiemy a ile zostało nam do nadrobienia oraz uporządkowanie posiadanej wiedzy.
 
Dzisiaj chciałabym Wam zaproponować metodę, która od kilku lat robi ogromną karierę wśród uczniów i studentów na Zachodzie, a w Polsce wydaje się ciągle raczej niedoceniana przez nauczycieli, ale i przez samych maturzystów. Mowa o mind mapping, czyli tym co po polsku nazywamy mapowaniem myśli.

Stworzenie tego typu mapy poświęconej zagadnieniu, które chcemy opanować lub powtórzyć pozwala nam usystematyzować naszą wiedzę i łatwiej odnaleźć się w temacie kiedy zechcemy do niego powrócić za jakiś czas, np. w trakcie intensywnych powtórek tuż przed egzaminem. Jeśli chcecie stworzyć tego typu mapę sami należy pamiętać, że im bardziej jest ona przejrzysta i czytelna tym łatwiej zapamiętamy to co przedstawia, nie wahajcie się więc używać kolorów i ilustracji aby wyróżnić poszczególne aspekty „mapowanego” zagadnienia.
 
Tego typu mapy myśli będą od tego roku stałym punktem bloga i mam nadzieję, że pomogą Wam przyswoić niezbędne informacje w szybki a do tego przyjemny sposób.
 
Na dobry początek ogólna mapa epok i kierunków artystycznych. Aby zachować, tak istotną dla nas, przejrzystość ograniczyłam ją do niezbędnego minimum bez wyszczególniania okresów na jakie dzieli się każda z epok i jej odłamy (przykładowo sztuka grecka, na którą składają się trzy okresy etc.).
Jeśli chodzi o współczesność, która jak wiadomo cechuje się ogromną różnorodnością artystycznych tendencji, zostanie ona szczegółowo przedstawiona w kolejnej mapie już niedługo!

Artholic - mapa Epoki i kierunki artystyczne mapa myśli historia sztuki

Epoki i kierunki artystyczne – mapa myśli

.

Przygotowaną przeze mnie mapę epok i kierunków możecie pobrać na Wasz komputer a nawet wydrukować i powiesić w widocznym miejscu aby już nigdy nie pomylić chronologii historii sztuki.
Możecie ją też potraktować jako test Waszej wiedzy – przyjrzyjcie się dokładnie i spróbujcie odpowiedzieć sobie na pytanie czy rozpoznajecie wszystkie przedstawione obiekty (wszystkie bowiem wchodzą w program maturalny!). Jeżeli tylko część, wiecie, że należy zacząć pracować systematycznie już dziś, jeżeli wszystkie lub prawie wszystkie – jesteście na dobrej drodze do doskonałego wyniku na maturze!
 
Nie wahajcie się również dzielić Waszymi uwagami na temat map myśli w komentarzach lub na stronie bloga na Facebooku.
 
Powodzenia w nowym roku szkolnym!
HISTORIA SZTUKI MATURA VADEMECUM KOMPENDIUM REPETYTORIUM TESTY
.

.
.