lektury

Z czego się uczyć – „podręczniki” i lektury

Jak na pewno zdążyłeś się zorientować, nie istnieje właściwie żadna książka, która stanowiłaby pełne i rzetelne kompendium wiedzy na temat historii sztuki. Dlatego też warto korzystać z możliwie jak najróżniejszych źródeł, często choćby nawet tylko je przeglądając. Jest to zwłaszcza istotne ze względu na materiał ilustracyjny – czasem ta sama rzeźba lub budowla, może być ukazywana pod różnymi kątami w zależności od ujęcia, co niestety bywa mylące. Z kolei krążące po internecie reprodukcje obrazów niekiedy bardzo różnią się w kwestii kolorów, na co też lepiej uważać. 
 
W księgarniach i antykwariatach można znaleźć książkę Sztuka i czas Barbary Osińskiej, która często jest traktowana właśnie jako swego rodzaju podręcznik do historii sztuki. Nie jest ona idealna, m.in. ze względu na kilka zdezaktualizowanych informacji dotyczących przypisywanego autorstwa niektórych dzieł, ale warto się z nią zapoznać. Głównym powodem, dla którego ją polecam, mimo wspomnianych wyżej zastrzeżeń, są opisy sytuacji historyczno-społeczno-kulturalnej rozpoczynające każdy nowy rozdział. Tego typu tzw. wprowadzenie do epoki jest przydatne zwłaszcza przy pisaniu wstępów wypracowań i może pomóc tym, którzy słabo orientują się w wydarzeniach historycznych (więcej o tym na ile wiedza z historii jest istotna na maturze z historii sztuki pisałam tutaj).
 
sztuka-i-czas
Osińska Barbara, Sztuka i czas. Od prehistorii do rokoka (tom 1), WSiP, Warszawa 2005.
Osińska Barbara, Sztuka i czas. Od klasycyzmu do współczesności (tom 2), WSiP, Warszawa 2005.
Istnieje również kilka książek, w które najlepiej zaopatrzyć się już na początku nauki. Gwarantuję, że taka inwestycja się opłaci, niektóre z nich można też tanio kupić w internecie. Będą Ci one potrzebne zarówno w perspektywie matury, jak i ewentualnych dalszych studiów, jeśli myślisz o architekturze, kierunkach artystycznych lub tym podobnych. Oto one:

słownik
Słownik terminologiczny sztuk pięknych, PWN, Warszawa 2018 (lub wcześniejsze wydanie).

To prawdziwa Biblia maturzysty i studenta historii sztuki. Tutaj znajdziesz wszystkie terminy i świetnie opracowane definicje z poszczególnych dziedzin sztuki; jest to niezwykle ważne, ponieważ na egzaminie musisz operować fachowym językiem, np. wiedzieć, co to gzym i czym się różni od fryzu. Inną zaletą słownika są bardzo dobre rysunki pokazujące elementy z tej samej grupy (kapitele, ornamenty itp.) oraz ich ewolucję w czasie, często wszystko zebrane na jednej lub dwóch stronach. Wystarczy odnaleźć odpowiednie hasło i wszystko masz pod ręką.
.
Nie przejmuj się, jeśli na początku nauki nie będziesz potrafił opisywać dzieł sztuki z odpowiednią biegłością terminologiczną, moje wskazówki i ten słownik pomogą Ci wypracować warsztat, który z czasem stanie się dla Ciebie czymś naturalnym. Słownik jest bardzo obszerny, ale nie znaczy to oczywiście, że musisz znać wszystko. Traktuj go bardziej jak słowniki językowe, do który sięga się w razie nieznajomości terminu lub dla sprawdzenia, że dobrze go rozumiemy i ewentualnego poszerzenia wiedzy.
.
.
historia sztuki matura style w architekturze

Koch Wilfried, Style w architekturze, Świat Książki, Warszawa 2013.

Ta książka z kolei jest doskonale zorganizowanym zbiorem informacji z zakresu architektury, konstrukcji i elementów architektonicznych oraz ich ewolucji. Co najważniejsze, zawiera ogromną ilość planów architektonicznych, których umiejętność rozpoznawania jest wymagana na maturze. Prawdziwe kompendium wiedzy o architekturze! 
 .
Poniżej podaję jeszcze kilka publikacji, które w miarę szeroko prezentują zagadnienia z zakresu historii sztuki, przede wszystkim zbierając duży materiał obrazowy w jednym miejscu. Są przydatne do szybkich powtórek i utrwalenia informacji, ale jeśli masz już Vademecum „Matura z historii sztuki” spokojnie możesz się bez nich obejść. W dodatku na końcu każdej prezentacji z Vademecum znajdują się propozycje publikacji dodatkowych, do których warto zajrzeć, by poszerzyć wiedzę o danej epoce.
 
  • Lloyd Christopher, Historia sztuki, Świat Książki, Warszawa 1997.
  • Levey Michael, Od Giotta do Cézanne’a, Arkady, Warszawa 1972.
  • Od Maneta do Pollocka. Słownik malarstwa nowoczesnego, Arkady, Warszawa 1995.
  • Kębłowski Janusz, Dzieje sztuki polskiej, Arkady, Warszawa 1987.
.
HISTORIA SZTUKI MATURA VADEMECUM KOMPENDIUM REPETYTORIUM TESTY
.
.
.
.