lektury

Z czego się uczyć – “podręczniki” i lektury

Jak na pewno zdążyłeś się zorientować, nie istnieje właściwie żadna książka, która stanowiłaby pełne i rzetelne kompendium wiedzy na temat historii sztuki. Dlatego też warto korzystać z możliwie jak najróżniejszych źródeł, często choćby nawet tylko je przeglądając. Jest to zwłaszcza istotne ze względu na materiał ilustracyjny – czasem to samo dzieło sztuki, przeważnie rzeźba lub budowla, może być ukazywane pod różnymi kątami w zależności od ujęcia, co bywa mylące. 
 
W księgarniach można znaleźć książkę, która najczęściej jest wykorzystywana jako właśnie swego rodzaju podręcznik do nauczania historii sztuki. Nie jest ona idealna, niemniej jednak każdy maturzysta powinien się z nią zapoznać. Niewątpliwie mocną stroną są tu opisy sytuacji historyczno-społeczno-kulturalnej wprowadzające do każdej epoki (przydatne zwłaszcza przy pisaniu wstępów do wypracowań na poziomie rozszerzonym). Poniżej podaję bibliografię:
 
sztuka-i-czas
Osińska Barbara, Sztuka i czas. Od prehistorii do rokoka (tom 1), WSiP, Warszawa 2005.
Osińska Barbara, Sztuka i czas. Od klasycyzmu do współczesności (tom 2), WSiP, Warszawa 2005.
Istnieje również kilka książek, w które najlepiej zaopatrzyć się już na początku nauki. Gwarantuję, że taka inwestycja się opłaci. Będą Ci one potrzebne zarówno w perspektywie matury, jak i ewentualnych dalszych studiów:

słownik
Słownik terminologiczny sztuk pięknych, PWN, Warszawa 2006.

Tutaj znajdziesz wszystkie terminy i metodologiczne definicje z poszczególnych dziedzin historii sztuki; jest to niezwykle ważne, ponieważ na egzaminie musisz operować fachowym językiem (np. kolumna, to pionowy element konstrukcyjny, etc.);
.
Nie przejmuj się, jeśli na początku nauki nie będziesz potrafił opisywać dzieł sztuki z odpowiednią biegłością terminologiczną, moje wskazówki i ten słownik pomogą Ci wypracować warsztat, który z czasem stanie się dla Ciebie czymś naturalnym.
.
.
historia sztuki matura style w architekturze

Koch Wilfried, Style w architekturze, Świat Książki, Warszawa 2013.

Ta książka z kolei jest doskonale zorganizowanym zbiorem informacji z zakresu architektury, konstrukcji i elementów architektonicznych oraz ich stylowej ewolucji. Co najważniejsze, zawiera ogromną ilość planów architektonicznych, których umiejętność rozpoznawania jest wymagana na maturze. Prawdziwe kompendium wiedzy o architekturze!
 .
Poniżej podaję jeszcze kilka książek, które w miarę szeroko prezentują zagadnienia z zakresu historii sztuki, przede wszystkim zbierając duży materiał obrazowy w jednym miejscu, zatem są idealne do powtórek i utrwalenia informacji. Nie są to już pozycje tak niezbędne jak podane wcześniej, nie mniej jednak, warto do nich zaglądać.
 
  • Lloyd Christopher, Historia sztuki, Świat Książki, Warszawa 1997.
  • Levey Michael, Od Giotta do Cézanne’a, Arkady, Warszawa 1972.
  • Kowalska Bożena, Od impresjonizmu do konceptualizmu, Arkady,  Warszawa 1989.
  • Od Maneta do Pollocka. Słownik malarstwa nowoczesnego, Arkady, Warszawa 1995.
  • Kębłowski Janusz, Dzieje sztuki polskiej, Arkady, Warszawa 1987.

PS. Nie musisz od razu inwestować dużych pieniędzy we wszystkie wspomniane pozycje, niektóre z nich możesz kupić taniej w antykwariacie lub na aukcji internetowej.
.
HISTORIA SZTUKI MATURA VADEMECUM KOMPENDIUM REPETYTORIUM TESTY
.
.
.
.