Jeśli śledzisz rozwój mojego bloga od dłuższego czasu wiesz na pewno, że poza publikowaniem darmowych artykułów (na chwilę obecną jest ich już ponad 55!), ciągle rozbudowuję także ofertę płatnych materiałów do samodzielnej nauki historii sztuki. Co roku korzystają z nich setki uczniów i maturzystów, którzy decydują się na zdawanie egzaminu z tego przedmiotu, nie mając go w szkole.
Wiem jednak doskonale, że sytuacja każdej osoby jest nieco inna i, zwłaszcza na początku, ciężko jest samemu zorientować się w tym, jakie materiały będą dla nas najlepsze. Dostaję wiele maili z pytaniem o to, co wybrać z coraz bogatszej oferty sklepu MHS i dlatego postanowiłam stworzyć coś na kształt przewodnika dla tych, którzy chcieliby uczyć się z moich materiałów i podjąć najlepszą decyzję zakupową w ich konkretnej sytuacji. Zaczynamy!
Cel + czas + budżet
Tak naprawdę schemat dokonywania wyboru jest prosty. Wszystko zależy od tych kilku czynników. Przede wszystkim liczy się Twój cel. Jeśli chcesz zdawać maturę z historii sztuki (a pewnie z tego powodu tu trafiłeś) to oczywiście ona będzie tym celem i wystarczy tylko określić na jakim poziomie zaawansowania jesteś oraz wziąć pod uwagę ile czasu pozostało Ci na przygotowanie się do egzaminu. Zarówno mój kurs „Historia sztuki w pigułce”, jak i Vademecum „Matura z historii sztuki” są przeznaczone dla osób zaczynających naukę od podstaw i chcących dojść do poziomu, który pozwala zdać maturę rozszerzoną z tego przedmiotu. Twój wybór powinien być więc podyktowany raczej przez Twoje preferencje w kwestii nauki, ewentualne ograniczenia czasowe i budżet.
Jeśli lubisz materiały wideo oraz naukę, która najbardziej zbliża się do warunków lekcji indywidualnych z nauczycielem, a do tego masz jeszcze przynajmniej kilka miesięcy do matury i możesz pozwolić sobie na zainwestowanie w kompleksowo opracowany materiał zdecydowanie warto wybrać kurs online „Historia sztuki w pigułce”. To 21 lekcji wideo, czyli łącznie 55 godzin nagrań (plus dwa webinary gratis i testy), których forma zbliża się do wirtualnych lekcji 1 na 1, a dzięki specjalnej grupie dla kursantów na Facebooku możesz w każdej chwili zadać mi pytanie odnośnie przerabianych treści.
Kurs przeprowadzi Cię przez cały zakres epok od prehistorii do współczesności z uwzględnieniem wszystkiego, co ważne w kontekście egzaminu, tj. wprowadzenie do epoki, analiza dzieła sztuki, podpowiedzi odnośnie wypracowania. Polecam go zwłaszcza osobom, które są słuchowcami, lepiej zapamiętują gdy to ktoś przekazuje informacje i tłumaczy dane zagadnienia na przykładach. Idealnie, jeśli zaczniesz wcześnie, by zdążyć na spokojnie przesłuchać wszystkie lekcje i ewentualnie zrobić własne notatki. Mimo iż wszystkie prezentacje są udostępniane warto notować ręcznie dla utrwalenia informacji!
Jeśli natomiast odpowiada Ci samodzielna praca z materiałami pisanymi w postaci prezentacji i lubisz mieć wszystkie informacje podane w klarownej formie, inaczej mówiąc, przejrzyście wypunktowane, oraz posiadasz choćby minimalny zmysł syntezy i wyciągania wniosków bardzo dobrze może sprawdzić się u Ciebie Vademecum „Matura z historii sztuki”. To zestaw 50 prezentacji i 27 testów do samodzielnego przerobienia i rozwiązania, z którego do matury przygotowało się już wielu uczniów, chwaląc sobie jego konkretność. Gdy tworzyłam Vademecum przyświecała mi myśl, że powinno zbierać wszystkie ważne dzieła z kanonu i jak najbardziej trzymać się istotnych faktów a nie pobocznych anegdotek. Dlatego też informacje są w nim podane prosto i zwięźle. Samodzielna praca z Vademecum wymaga od Ciebie jako użytkownika nieco więcej samodyscypliny niż przy kursie (tutaj nie można tylko odpalić nagrania i zacząć słuchać) oraz umiejętności przełożenia pewnych cech ogólnych epoki na konkretne dzieła, czyli dostrzeżenia ich w tych obiektach (w kursie tłumaczę je od razu, pokazując na ekranie). Vademecum przyda się zarówno osobom początkującym jak i tym, które szukają sposobu na szybkie powtórzenie wiadomości.
Możesz też kupić je taniej w zestawie z kursem i jest to combo idealne, ponieważ dzięki temu zyskujesz kurs z pogłębioną analizą kluczowych dzieł oraz poszerzony kanon w formie prezentacji z Vademecum.
Rozwiązanie konkretnego problemu
Może się również zdarzyć, że uczysz się z innych źródeł, np. z książek – tutaj znajdziesz te polecane przeze mnie – czy nawet uczęszczasz na lekcje historii sztuki, ale masz szczególny problem z jedną dziedziną bądź nadal nie rozumiesz którejś z epok. W takiej sytuacji, zamiast inwestować w cały kurs możesz zdecydować się na zakup jednej z jego części. Konkretnie masz możliwość wyboru między dwiema: „Sztuki plastyczne na maturze” i „Architektura na maturze” lub tzw. pakietami z epok, podzielonymi na pięć okresów zbierających nagrania ze wszystkich dziedzin sztuki: starożytność, średniowiecze, nowożytność, XIX wiek, XX wiek.
Przykładowo, jeśli nie widzisz różnicy między fowizmem a ekspresjonizmem, ale wcześniejsze okresy nie mają przed Tobą tajemnic pakiet „XX wiek” wystarczy Ci w zupełności! Jeśli natomiast sztuki plastyczne to dla Ciebie czysta przyjemność, ale architektura przyprawia Cię o ból głowy być może warto pomyśleć nad zapoznaniem się z częścią kursu jej poświęconą.
Bardziej indywidualna pomoc
Gdybyś jednak poczuł, że potrzebujesz indywidualnej pomocy, np. w zakresie pisania wypracowań – w końcu trudno wiedzieć czy robimy to dobrze, jeśli nikt nam nie sprawdzi naszej pracy – możesz liczyć na moje wskazówki w ramach wyższych pakietów Vademecum. W pakiecie PREMIUM po przerobieniu przez Ciebie części materiału zadaję Ci dwa tematy wypracowań i sprawdzam napisane przez Ciebie prace według kryteriów CKE a następnie odsyłam Ci je z bardzo szczegółowymi wskazówkami (korzystający z tych pakietów zwykle są zaskoczeni ich ilością, ale jak sprawdzam to sprawdzam dogłębnie ;)). W pakiecie EXTRA oprócz dwóch wypracowań ćwiczymy dodatkowo analizę dzieła sztuki, po jednym z każdej dziedziny. Ze względu na to, że przy tych pakietach angażuję sporo mojego czasu ich dostępność jest ograniczona po kilka na rok szkolny.
Historia sztuki poza maturą
Od czasu do czasu dostaję zapytania o to, czy kurs lub Vademecum będą odpowiednie dla osoby, która chce poznawać historię sztuki dla przyjemności a nie w kontekście matury. Jeśli jesteś taką osobą odpowiedź brzmi: TAK! Mimo że, np. w kursie, padają podpowiedzi typowo maturalne, tak naprawdę ogromna większość materiału jest uniwersalna, ponieważ analiza dzieła sztuki to coś, co stanowi podstawę naszych umiejętności bez względu na to, czy będziemy jej dokonywać na egzaminie czy w luźnej rozmowie o obrazie oglądanym w galerii. Zdecydowanie polecam te materiały także pasjonatom i nie-maturzystom chcącym zgłębić sekrety tej wyjątkowej dziedziny wiedzy. 🙂
Jestem przekonana, że mój przewodnik ułatwi Ci znalezienie najlepszego rozwiązania w Twojej aktualnej sytuacji. Gdybyś jednak miał(a) jeszcze wątpliwości napisz do mnie na kontakt@matura-z-historii-sztuki.pl.
.
.